کشیدن بخیه تازه صورت کودک به علت فقر!

152

«مادري فرزند خود را براي بخيه صورتش به اورژانس بيمارستان مي‌برد، اما پزشك اورژانس پس از اينكه متوجه مي‌شود خانواده اين كودك پولي ندارد بخيه صورت او را مي‌كشد». اين اتفاق كه شنبه شب در يكي از بيمارستان‌هاي خميني شهر رخ داده است، روز گذشته به صدر اخبار رسانه‌ها آمد. هر چند وزير بهداشت اين اتفاق را تاييد كرده و وعده داده است با متخلفان برخورد مي‌شود، اما اتفاقاتي از اين دست نشان‌دهنده در معرض تهديد بودن اخلاق پزشكي است.

در چند سال اخير در مواردي برخورد‌هاي نامناسبي با بيماران در بيمارستان‌هاي مختلف انجام شده است. اين در حالي است كه اخلاق پزشكي يكي از اولويت‌ها در شغل پزشكي است. روز گذشته وزير بهداشت اقدام پزشكي را كه در يك بيمارستان دولتي بخيه‌زدن صورت يك كودك حادثه‌ديده را بعد از متوجه شدن عدم توانايي والدينش براي پرداخت پول، نيمه‌كاره رها مي‌كند تاييد كرد. سيدحسن قاضي‌زاده هاشمي در حاشيه سمينار «پزشك پژوهشگر» در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه شنيده شده؛ شب شنبه در بيمارستاني در خميني شهر اصفهان مادري فرزند خود را براي بخيه صورتش به اورژانس اين بيمارستان مي‌برد، اما پزشك اورژانس پس از اينكه متوجه مي‌شود؛ اين خانواده پولي ندارد، بخيه صورت اين بچه را مي‌كشد؛ گفت: بله، متاسفانه من هم شب شنبه از اين موضوع باخبر شدم و‌‌ همان آخر شب دستور دادم حتما امروز يك تيم به آن بيمارستان برود و تحقيقات لازم را انجام دهد.

برگ استادیو

هاشمي ادامه داد: رئيس دانشگاه علوم پزشكي اصفهان نيز ضمن عذرخواهي، افراد متخلف در اتفاق شب شنبه را از جمله مسئول شيفت به دستگاه قضائي معرفي كرد و گفت: اگر كساني در اين موضوع متخلف باشند حتما با آنها برخورد مي‌شود. به گزارش ايلنا، او همچنين در پاسخ به اين سوال كه مگر بيمارستان‌هاي دولتي پولي مي‌گيرند كه اين بيمارستان درخواست پول داشته، گفت: خير، براي من هم جاي سوال بود و به همين علت تيم بازرسي را به اين بيمارستان فرستادم و تا ظهر امروز اين ماجرا مشخص مي‌شود و اميدوارم به عدالت با افراد برخورد شود.

افزايش تخلفات با عدم پاسخگويي

يك جامعه شناس و متخصص سلامت عمومي درباره اخلاق پزشكي و ارج نهادن به اين حرفه به «آرمان» مي‌گويد: اگر گوشه و كنار كشور اخبار متعددي در زمينه تخلفات پزشكي و ديگر مشاغل مشاهده مي‌شود به دليل كاهش پاسخگويي افراد نسبت به مسئوليتشان است و به اين ترتيب افراد در هر قشري در پي كم فروشي هستند. امير محمود حريرچي درباره رفتار پزشك خميني شهري در مقابل عدم توانايي مالي خانواده‌اي مي‌افزايد: هر دانشجو در رشته پزشكي چندين واحد درس اخلاق پزشكي مي‌گذراند و در پايان نيز با سوگندنامه پزشكي مدرك طبابت به او عطا مي‌شود.

به گفته او پزشك به دليل عصبانيت دست به اين كار زده و شرايط عادي نداشته است، بي‌شك پزشك در شرايط عادي مي‌دانست كه چنين رفتاري خلاف اصول انساني است ديگر چه برسد به اخلاق نامه پزشكي. حريرچي تاكيد مي‌كند: در واقع پزشكي كه دست به چنين اقدامي مي‌زند با كمبودهاي و مشكلات رواني فراواني مواجه است. به گفته او نهادهاي كنترل‌كننده در بررسي رفتار افراد آنطور كه بايد و شايد دست به اقدام‌هاي بازدارنده نمي‌زنند. براي مثال نهادهايي همچون نظام پزشكي، پزشكي قانوني و ديگر نهادها براي بررسي چنين رفتارهاي به وجود آمده است، اما اغلب اين نهادها يا به لغو پروانه نظام پزشكي اين فرد خاطي مي‌پردازند يا بعضا با توجيه اين عمل خواهند گفت پزشك در شرايط عادي نبوده يا در واكنش به فحاشي يا توهين دست به اين اقدام زده است.

اين جامعه شناس تصريح مي‌كند: در واقع مسئول كنترل جامعه نباید به انسان‌هايي توجيه گر سپرده شود. حريرچي تاكيد مي‌كند: بايد توجه داشت آنچه در جامعه با عنوان امنيت و اعتماد اجتماعي مطرح شده با اينگونه توجيه‌ها محقق نمي‌شود. به گفته او اين نوع رفتارها از سوي پزشك به عنوان فردي قسم خورده تاسف بار است. اين در حالي است كه در كشورهاي پيشرفته فرد پزشك در هر محفلي موظف به معرفي خود است تا به اين ترتيب افراد از حضور او در جمع احساس امنيت كنند. حال با اين تفاسير جايگاه پزشك و رسالت پزشكي را با وضعيت اين شغل در كشور مقايسه كنيد. اين جامعه شناس تصريح مي‌كند: پزشكي كه دست به هر گونه اقدام خلاف پزشكي و خلاف رسالت اخلاق پزشكي مي‌زند بايد بداند كه با اين اقدام كل مجموعه پزشكي را زير سوال برده است. حريرچي با بيان اينكه پزشكان متعهد در كشور كم نيستند، مي‌گويد: متاسفانه عدم مسئوليت نسبت به شغل و حرفه افزايش يافته است، آن هم به اين دليل كه قرار نيست به مرجعي پاسخگو بود و به اين ترتيب كنترل‌كنندگان جامعه نيز توجيه گر شده‌اند. او پزشكان ايراني را با اخلاق برمي‌شمرد و مي‌افزايد: بهترين پزشكان دنيا ايراني هستند و اكثر آنها نيز از روي علاقه و با حداقل دريافتي در اين حرفه فعاليت مي‌كنند؛ اينكه در گوشه‌اي از كشور پزشكي بدون احساس مسئوليت نسبت به حرفه خود دست به اقدام‌هاي سوئي در اين زمينه مي‌زند نشان‌دهنده عدم آگاهي در آن فرد است.

احياي كم و كيف اخلاق پزشكي را خواستاريم

يك عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس درباره رفتار پزشك خميني شهر به «آرمان» مي‌گويد: به دليل اين اقدام شنيع اين پزشك بايد براي تمام عمر از طبابت محروم شود، آن هم به اين دليل كه اين فرد نسبت به ابتدايي‌ترين اخلاق پزشكي بي‌توجه بوده است و بهترين مجازات براي او عدم صدور مجوز اشتغال در كل كشور است. سيامك مره صدق درباره رعايت اخلاق پزشكي مي‌افزايد: در كشور ما تعريف درستي از اخلاق پزشكي ارائه نشده است، براي مثال ميزان ناچيزي از اخلاق پزشكي شامل مسائل مالي مي‌شود و اصل اخلاق پزشكي مربوط به رعايت ضوابط علمي در اين كار است.

به گفته او براي مثال نوشتن يك آزمايش در صورت عدم نياز بيمار از لحاظ علمي اقدامي برخلاف اخلاق پزشكي محسوب مي‌شود يا تصميم به عمل جراحي فرد در صورت عدم نياز نيز خلاف اخلاق پزشكي است. اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اينكه عدم احترام به پزشكان و عدم رعايت احترام به بيماري به عنوان يك فرد يا مددجو نيز از ديگر موارد در عدم رعايت اخلاق پزشكي محسوب مي‌شود، مي‌افزايد: در اكثر كشورهاي دنيا بر اساس فرهنگ مسئولان ذي ربط يكسري اصول و چارچوبي براي پزشكان و بيماران تعريف كرده‌اند، در نظام پزشكي و وزارت بهداشت كشور ما نيز يك سري كميته‌هايي براي تعريف اين وظايف تشكيل شده است. مره صدق تصريح مي‌كند: در انجمن‌هاي تخصصي پزشكي با هماهنگي‌هاي انجام شده هرچه سريع‌تر معيارهاي اخلاق پزشكي به شكل مدون منتشر مي‌شود و جزو آموزش‌هاي پزشكي قرار گيرد. او مي‌افزايد: با توجه به فرهنگ توحيدي مردم ايران بايد با همكاري پزشكان دانشمند و روحانيان در اسرع وقت اخلاق پزشكي بر اساس ضوابط ديني مردم توجه قرار گيرد.

بازداشت متخلفان بيمارستان اشرفي خميني‌شهر

معاون دادستان شهرستان خميني شهر گفت: ديشب كادر متخلف بيمارستان اشرفي اين شهرستان براي انجام تحقيقات تكميلي با دستور مرجع قضايي، بازداشت شدند. يوسف كريمي افزود: در پي مراجعه شاكي به دادستاني شهرستان خميني شهر و استماع اظهارات مادر و كودك پنج ساله اين پرونده، دستور احضار متهمان صادر شد. وي اضافه كرد: متهمان كه يك پزشك و يك پرستار هستند پس از تفهيم اتهام بنا به دستور مقام قضايي براي انجام تحقيقات تكميلي، روانه بازداشتگاه نيروي انتظامي شدند. معاون دادستان شهرستان خميني شهر با تاكيد بر اينكه مراجع قضايي اين شهرستان با قاطعيت به اين پرونده رسيدگي خواهند كرد، از رسانه‌هاي گروهي و خبرگزاري‌ها خواست كه تا زمان اعلام نهايي حكم و تشكيل دادگاه از هرگونه اظهارنظر پيرامون اين پرونده خودداري كنند.

وي اظهاركرد: در آينده نزديك، اخبار تكميلي از اقدامات قضايي و تحقيقات درباره اين پرونده در اختيار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. جمعه هفته گذشته مورخ ششم آذر، پسر بچه‌اي به نام «صدرا زاهدپور» به دليل جراحت چانه به بيمارستان اشرفي اصفهاني خميني‌شهر مراجعه و به‌صورت سرپايي و با بخيه زدن محل جراحت درمان مي‌شود اما به دليل ناتواني خانواده اين كودك براي پرداخت هزينه درماني، پزشك و پرستار اقدام به باز كردن بخيه‌هاي كودك و از درمان وي ممانعت مي‌كنند. پيش از اين، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با اشاره به اينكه تخلف كادر پزشكي بيمارستان شهيد اشرفي اصفهاني خميني شهر به‌طور جدی از سوي اين دانشگاه در حال پيگيري است تصريح كرد: در اين خصوص منتظر صدور حكم نهايي توسط دادگاه هستيم.

منبع: ملت ایران

 

** برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی مجله شبره اینجا کلیک کنید.

 

 

برگ استادیو

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید...